Kontaktujte nás: +420 603 844 435 | mesaddlery@gmail.com


Mé první ,  počáteční  kroky „ koňským světem“  mne, coby..náctiletého,  už v roce 1988 zavedly do stájí s tažnými koňmi. Tvrdá a opravdová práce tažných koní v lesnictví mne fascinovala od samého začátku. Naštěstí se ve stáji spolu s „tahouny“ vyskytovali i koně trochu vhodnější na ježdění, takže jsem si už ve svém mládí mohl splnit svůj sen sednout na koně.  K práci s koňmi  samozřejmně  patří i péče o ně. A k tomu neodmyslitelně  patří i péče o postroje. V té době byla o nové, nebo zachovalé postroje a sedla vcelku nouze, takže udržet staré dosluhující kožené vybavení  funkční, patřilo k běžným starostem tehdejšího  „koňáka“. 

A tak se mou běžnou součástí koňákova vybavení stalo pár kousků stařičkého nářadí a špulky ševcovské dratve- co kdo dal. Vždy se hodilo, a práce s ním mne bavila víc a víc.

Starý Divoký Západ. To je další svět, který se zásadně podepsal na mém zaměření , a určil později můj hlavní směr  . Horečně jsem hltal všechny stařičké westerny a snažil se z nich vypozorovat všechny možné detaily které bych mohl využít v mém počínajícím snažení výroby westernových postrojů . Byly to tenkrát téměř jediné dostupné  informace , i když jen obrazové a nepodložené. 

V 90 letech se vše začalo horečně měnit. Westernový styl  se stal velice populárním. Přibývali jezdci, koně, stáje a ranče.  S jezdci a koňmi přicházeli i do té doby tolik chybějící informace. I já jsem využil situace a sbíral zkušenosti s westernovým ježděním  a westernovým stylem vůbec, kde se dalo, a to jak na koňském hřbetě, tak i u pracovního stolu. I když mi plány na nějaký čas přibrzdila povinná vojenská služba, neomezila je nikterak výrazně. Služba u Pohraničníků –psovodů, pro mne byla jen další příležitostí pro „kožařinu“, a zapříčinila mimo jiné i  to, že jsem měl vždy nejhezčí vodítko. Po vojenské službě jsem se mohl opět naplno věnovat své westernové vášni. Zpočátku jen v časech volna, při zaměstnání jsem tvořil z kůže a snažil se zdokonalovat v ježdění na koni  kde se dalo. V té době vzniklo mé první sedlo, které se mnou prošlo několik rančů a mnoho koní. Ale přišla doba, kdy kožené řemeslo převládlo nad jezdeckým uměním. A ne jen nad ním. Stalo se mým zaměstnáním. Vlastně ani nemohu říci, kdy a z jakých pohnutek k tomu došlo. Osud za mne prostě rozhodl, že má cesta bude nadále odměřována počtem stehů a tloušťkou usně. 

A tak se děje dodnes.

Ačkoliv Westernový styl je mému srdci nejbližší, nevyhýbám se ani jiným, klasickým i neobvyklým  stylům zpracování. Za tu dlouhou dobu jsem se setkal s mnoha mistry koženého řemesla, jak u nás tak i ve světě. U všech jsem se setkal se stejným zapálením pro toto řemeslo, stejnými nebo hodně podobnými názory, snahou o rozvíjení  sebe sama i jejich práce, přesto že v očích okolí dosáhli mistrovství

….A VÍTE CO?

Ať už si o mne myslíte cokoliv, hodlám jít stejnou cestou

M.E.

Abychom se ujistili že naše snažení se ubírá správným směrem, několikrát jsme se zůčastnili  „kožařských Show“ v USA. Není lepší škola, než setkání s opravdovými mistry řemesla. V takovém případě pak získaná ocenění opravdu potěší.

¨

freak1 denverusa426 denverusa410
denverusa405 denverusa431 denverusa440
denverusa429 denverusa443

fox001m usa2012074 usa2012110
denverusa067 denverusa064 denverusa076

montanawyoming020 montanawyoming127 montanawyoming131
montanawyoming135 montanawyoming158 montanawyoming159
montanawyoming161 montanawyoming163 montanawyoming264
montanawyoming173 montanawyoming259 montanawyoming282
montanawyoming270 dscn1757

dscn1758 dscn0840 dscn1759

dscn1094 vegaslist vegasboots